На днешното заседание на Министерски съвет (МС) не е обсъждан нов

...
На днешното заседание на Министерски съвет (МС) не е обсъждан нов
Коментари Харесай

Министър Стоянов отвърна на Нинова за Украйна

На днешното съвещание на Министерски съвет (МС) не е обсъждан нов контракт сред България и Украйна за даване на военна помощ и въобще не е обсъждано даването на такава. Това оповестиха от държавната пресслужба. 

В решението си от днес Министерският съвет предлага още веднъж всяка последваща военна помощ за Украйна да бъде гласувана от Народното събрание. Това, което предходният парламент не одобри, се добавя в известието. 
-->

Относно визитата на еврокомисаря на европейския комисар по вътрешния пазар Тиери Бретон от държавната пресслужба прецизират, че България има интерес от повишение на потенциала на своята отбранителна индустрия и приветства поддръжката на Европейския съюз в тази тенденция. Но страната ни не се ангажира по никакъв метод с даване на въоръжение на Украйна, показват от Министерски съвет.

По-късно с позиция по тематиката излезе и военният ни министър Димитър Стоянов. 

„ Абсолютно манипулативни са изказванията, че се готви ново съглашение за даване на въоръжение на Украйна. Приетото през днешния ден решение на Министерския съвет е същото като това в края на 2022 година То беше импортирано в 48-ото Народно заседание, което не съумя да го прегледа. С него се желае всяко даване на оръжие за Украйна да бъде утвърдено от Народното събрание “, уточни министър Стоянов в Сопот, където през днешния ден дружно с европейския комисар по въпросите на вътрешния пазар Тиери Бретон организира среща с представители на българската отбранителна промишленост.

Военният министър напомни, че 48-ото Народно заседание не е разполагало с време, с цел да прегледа предлагането на Министерския съвет от края на предходната година всяко даване на военна помощ за Украйна да бъде утвърдено от Народното събрание. Затова през днешния ден Министерският съвет одобри решение съглашението още веднъж да бъде предоставено за разглеждане от идващото, 49-о Народно заседание. „ Целта е обществото да има изясненост какво се дава от Българската войска на Украйна, в случай че изобщо се дава в бъдеще, и това да минава през ратификация на Народното събрание “, съобщи министърът на защитата, съобщи " ДарикНюз ".

Той разяснява и решението на Министерския съвет, признато през днешния ден, за смяна на Наредбата за изискванията и реда за създаване на ведомствени военновременни запаси на Министерството на защитата.

Министър Стоянов уточни, че промените в Наредбата кореспондират с т. 7 от решението на Народното събрание от декември 2022 година за възобновяване на боеприпасите на Българската войска с изтичащ запас. „ Ако ние не възобновим в този момент боеприпасите си посредством подмяна, т. е. в случай че не ги предоставим на военнопромишления комплекс, по-късно ще би трябвало да закупим нови муниции, а за тези с изминал запас ще би трябвало да платим в допълнение за утилизация и заличаване. Това е една опция да създадем подобен продан на муниции, която ни даде Народното събрание, употребявайки Закона за обществените предприятия “, уточни той.

Увеличаването на потенциала на отбранителната промишленост за производство на повече муниции, нужни за попълването на запасите на страните-членки на Европейски Съюз и НАТО е била главната тематика на диалозите с европейския комисар по въпросите на вътрешния пазар Тиери Бретон. В отговор на въпрос министър Стоянов уточни, че запасите от избрани муниции на държавите-членки на Европейски Съюз и НАТО са на привършване и това постанова производството на по-голямо количество муниции. По думите му, българската военна промишленост ще може да се възползва от финансирането за това произвеждане, което ще бъде контрактувано на равнище Европейски Съюз.

„ Средствата на ЕС ще разрешат възобновяване въз основата за произвеждане на военно-промишления комплекс, който, както и други сфери от нашата стопанска система, е належащо да бъде осъвременен “, уточни Стоянов.

„ Това е опция да имаме по-модерен военнопромишлен комплекс, произвеждащ муниции “, сподели той. В бъдеще Българската войска също ще се възползва да придобие съвременно съоръжение, което употребява 155 мм снаряди, безапелационен беше министърът на защитата.

Министър Стоянов разяснява и необходимостта бюджетът на Министерството на защитата за 2023 година да остане в границите на 1.85% от Брутният вътрешен продукт, както е посочено в „ Националния проект за повишение на разноските за защита на 2% от брутния вътрешен артикул на Република България до 2024 година “ „ Надявам се, че по никакъв метод няма да бъде злепоставен проекта, който е възложен и в НАТО “, съобщи той.

 
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР